اخبار

بتن خود ترمیم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بتنی که در شرایط واقعی ترکهایش را وصله خواهد کرد

بتن حاوی باکتری تولید کننده سنگ آهک، که در اثر فرسایش حاصل از نفوذ آب باران به داخل بتن فعال می گردد در حال باز کردن راه خود به دنیای مهندسی ساختمان می باشد. این مصالح جدید می تواند به صورت عمده ای طول عمر و کارکرد بتن را افزایش دهد و موجب کاهش چشمگیری در هزینه ها گردد. تحقیقات در این زمینه در دانشگاه صنعتی دلفت (دلف) هلند آغاز شده است که حاصل تلاش هنک جانکرس میکروبیولوژیست و متخصص تکنولوژی بتن اریک شلانگن می باشد.

میکروترک ها بخش قابل پیش بینی از ترک های احتمالی در ساختار بتن می باشند که تاثیر چندانی در کاهش مقاومت بتن ندارند. شکست هایی به اندازه ۰.۲ میلی متر محدوده مجاز تشکیل ترک در کاربردهای معمولی از بتن می باشد. اما گاهی نفوذ آب به همراه املاح شیمیایی محلول به این ترک ها موجب خوردگی در بتن می شود.

عمر طولانی تر

دکتر جانکرس می گوید؛ برای حصول به دوام بیشتر و طولانی تر نمودن مدت زمان بهره برداری از ابنیه بتنی بایست به طریقی میکروترک های ایجاد شده به هم دوخته شده و التیام یابد.

بنابراین تا زمانی که آب باران در ترک ها راه خود را باز نموده، نفوذ کند و آنها را فعال سازد، هاگ خفته باقی می ماند. این باکتری های بی ضرر با تغذیه از مواد مغذی موجود در ترکیب بتن سنگ آهک تولید می کنند.

لاکتات کلسیم که از ترکیبات شیر می باشد نقش عمده ای در تغذیه باکتری های ترمیم کننده بتن دارد. باکتری هایی که نقش ترمیمی را دارند مقاومت خوبی در شرایط محیطی قلیایی از خود نشان می دهند.

دکتر جانکرس توانسته است ترکهایی به بزرگی ۰.۵ میلیمتر که ۲ یا ۳ برابر از شرایط عادی بزرگتر می باشد را در آزمایشگاه با این روش ترمیم نماید. محققین معتقدند که زمان ان رسیده است تا بتن خود ترمیمی در مقیاس بزرگ تولید شده و عملکرد ان در بتنهای مختلف و در شرایط محیطی متفاوت مورد ارزیابی قرار گیرد.

بزرگترین مشکل که محققین با ان روبرو می باشند اطمینان از زنده ماندن میکروارگانیسم ها در طی فرایند میکس و تولید بتن می باشد، این نگرانی راه حل هایی مانند استفاده از پوشش برای ذرات را پیش آورده است که روشی بسیار پر هزینه خواهد بود. اگر چه تیم تحقیقاتی تلاش دارد تا این هزینه ها را کاهش دهد ولیکن خود این مقوله نیز زمان بر بوده و رسیدن به نتیجه را به تعویق می اندازد.

تست های واقعی پس از مرحله انجام خواهد شد اگر چه قبلا نیز به صورت محدود برخی تلاشهایی انجام گرفته است. پس از مرحله تست واقعی بتن اجرا شده می بایست به مدت ۲ سال تحت نظر باشد و رفتار ان در شرایط واقعی مونیتور و ارزیابی گردد.

 

اگر چه روش خود ترمیمی حدود ۵۰% به هزینه تولید بتن می افزاید ولیکن تاثیری حداکثر به میزان ۱-۲% کل هزینه ساخت خواهد داشت. این افزایش را اگر با هزینه های احتمالی ترمیم مقایسه نماییم متوجه خواهیم شد که استفاده از بتن خود ترمیم امری با صرفه اقتصادی خواهد بود.

درباره ما

شرکت دهر آروین ناب دارنده پروانه گرید دو خدمات فنی و آزمایشگاهی بتن از وزارت راه و شهرسازی، فعال در زمینه های:

:: انجام تخصصی ترین آزمایشات در مجهزترین آزمایشگاه بتن کشور

:: تحقیق و پژوهش در زمینه فناوریهای نوین مهندسی

:: مشاوره، طراحی و اجرای بتن های خاص

:: مشاوره و اجرا در زمینه ترمیم، تعمیر، نگهداری و بهسازی سازه های بتن مسلح

:: تولید کننده انواع افزودنی های بتن

تماس با ما

 
-خراسان جنوبی، بیرجند، خیابان پونه، پونه 15، پلاک 1، طبقه همکف
-خراسان جنوبی، بیرجند بلوار آیت الله غفاری، دانشگاه آزاد اسلامی، مرکز رشد
 
09155616097
 
تلفن: 05632409808
فکس: 05632409274
کانال رسمی تلگرام سایت:
 D.A.Nab Beton @

(داناب بتن)

 

ساعت کاری

7روز هفته 24ساعته پاسخگوی شماهستیم..

  • شنبه تاچهارشنبه: 9صبح تا6عصر
  • پنجشنبه: تعطیل
  • جمعه: تعطیل